13 Kasım 2014 Perşembe

Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM

Çok uzun yıllar severek kullandığım  Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS USM lens yenilendi. Üzerinde çok  konuşulan, heyecanla beklenilen  Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM lens geçtiğimiz günlerde tanıtıldı.


İlk dikkati çeken özellik  itip-çekmeli zoom mekanizmasının yerini halkalı içerden hareketli zoom sisteminin almış olması. Bu yeni tasarım lensi, eski versiyona  oranla biraz daha ağır, geniş ve uzun yapsa da içine yerleştirilen yeni optik elementlerin görüntü kalitesini de hatırı sayılır ölçüde artırdığı söyleniyor.  Yeni lens dizilimi içinde bir adet florit ve bir süper UD eleman bulunmasının yanısıra lens kaplaması olarak Canon yeni geliştirdiği  "gök küre kaplama" (Air Sphere Coating ASC) olarak çevirebileceğimiz bir teknoloji kullanmış. Bu yeni elemanlar ve kaplama sayesinde Canon eskisine oranla daha keskin, kontrastı daha yüksek, ters ışıktan etkilenmeyen, toz ve su taneciklerini üzerinde tutmayan bir ürün sunduğunu belirtiyor. Yeni tasarımın sağladığı bir diğer avantaj ise minimum netleme mesafesinin yarı yarıya düşerek 97,5 cm'e inmesi.

Yeni lenste üç tip görüntü sabitleme (IS) seçeneği bulunuyor: standart, pan-takip ve enstantane öncelikli. IS kapasitesinin  4 durak gücünde sabitleme sağladığı söyleniyor (eski versiyonda bunun 1.5 durak olduğunu anımsarsak hatırı saylır bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz.) 

Eski versiyon 1700 dolardan satılırken yeni lens Aralık ayından itibaren 2200 dolardan satışa sunulacak. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder