26 Kasım 2013 Salı

KMZ Industar 50mm f/3.5 Lens

Geçen Pazar günü Bomonti bit pazarını dolaşmaya gittim. Tegahlardan birinde M42 bayonetli (vidalı) bir Industar 50mm f/3.5 pankek lens buldum (20TL). Bu mini lens adaptör yardımıyla MFT kameralarda veya SLR/DSLR lerde kullanılabiliyor. Yukarıdaki fotoğrafta EOS gövdeye EF adaptör ile birlikte takılmış halini görebilirsiniz. (Fotoyu daha büyük görmek için üzerine tıklayınız)
1959 yılından itibaren M39 ve M42 ölçülerinde olmak üzere Rus KMZ tarafından üretilen bu lenslerde başarılı Zeiss Tessar tasarımı birebir kopyalanmış. Keskinliğinden ötürü 'kartal gözü' olarak nitelenen bu lens ile çektiğim bir fotoğrafı aşağıda görebilirsiniz:
Yukarıdaki fotoğraf doğal ışıkta, sehpada Canon 5D MKIII+ Industar 50mm ile  ISO100'de 1/6 saniyede f/3.5 da çekildi. Lens elemanları çıplak gözle çiziksiz, tozsuz ve mantarsız görünmesine rağmen hafif sisli/buğulu bir görüntü veriyor. Sanırım kartal gözüne yaşlılıktan dolayı bir miktar katarakt inmiş! Dikkatle bakarsanız fark edeceksiniz. Beyaz fonda çekilen fotolarda buğu daha bariz:
Yukarıdaki foto yine Canon 5D MKIII ile fakat bu kez elde  ISO1000'de 1/125 saniyede f/3.5 da çekildi. Lensin verdiği buğulu efektin portrede cildi nasıl göstereceğini merak etmekteyim. İlk fırsatta denemek ve paylaşmak ümidiyle hoşçakalın.  
  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder