14 Kasım 2013 Perşembe

Çantamda Neler Var - Whats in my Bag? I-Analog

Merhaba bu postta başka bloglarda ilgi ile izlediğim bir konsepti paylaşmak istedim: Çantamda Neler Var?  Bu bölüme siz de çantanızın içindekilerin bir fotoğrafını yollayıp bunları nasıl ve hangi amaçla kullandığınızı anlatabilir ve bir fotoğraf resümesi oluşturabilirsiniz. Kendimi örnekleyerek başlıyorum:   

Merhaba, 17 yaşından beri film ve slayt çekiyorum ve 2013'de fotoğrafta 33. yılımı kutluyorum. Babamın Ricohflex TLR makinesini saymazsak ilk makinem onun Dubai'den getirdiği bir Canon AE-1 Program + 50mm f/1.8 lens idi. Zamanla başka Canon makine ve lensleri de satın aldım ve bunlardan bir kısmını bu gün hala kullanmaktayım. Analog zamanlarda negatif filmden daha çok Kodachrome 64 ve Fuji Velvia 50 slide (pozitif) film kullanırdım. Bu gün hala doğa ve şehir manzaralarından oluşan oldukça geniş bir dia arşivim bulunuyor ancak artık sadece renkli veya siyah beyaz negatif film çekiyorum. KATA DB455 çantamın içinde neler taşıdığımı gösteren fotoğraf yukarıda (büyütmek için üzerine tıklayınız).

Bir zamanlar Canon'un amiral gemisi olan mekanik  F1 hala çok tarz bir makine. Üzerinde FD 50mm f/1.4 lens takılı zira FD 55mm f/1.2 lensimi EF ağzı takarak EOS sistemine adapte ettim. Deklanşör yastığı olarak üzerinde Match marka turuncu bir uğur böceği  var. Daha hızlı çekim yapmak gerektiğinde "tank" lakaplı ve Alman endüstriyel tasarımcı Luigi Colani tarafından tasarlanmış olan  otomatik Canon T90'ı kullanıyorum.  Onun üzerinde de  FD 24mm f/2.8 objektif bulunuyor. Lazım olduğu takdirde tepesinde Speedlite 300TL flaş var. Tam anlamıyla bas-çek için ise  kendi tasarımım olan  Serhanox special edition Lomo La Sardina 'yı kullanıyorum, bunun içinde de  400ASA Ilford HP5 Plus s/b film var.  Mümkün oldukça Sekonic L-358 taşımayı ve kullanmayı seviyorum, filmin giderek pahalılaştığı bir zamanda artık deklanşöre çok dikkatli basmak gerekiyor.  Gerektiğinde kurmak üzere bir mini tripod taşıyorum bununla birlikte kullanmak üzere bir havalı mekanik deklanşör,  bir de elektronik Canon kablolu deklanşör 60T3. Makinelerimi elde taşımayı seviyorum fakat uzun zaman taşımak gerektiğinde boyun ağrısını önlemek için omuzdan Carry Speed FS-PRO çapraz kayış takıyorum. Dijital çekmek gerekirse iphone (o çantamda değil cebimde olduğu için fotosu yok) ve 5MP'lik mini Leica-Minox bulunduruyorum. Leica-Minox arkasında ne çektiğinizi gösteren bir LCD ekran olmadığı için analog konseptine aykırı düşmeyerek çantaya girmeyi hak ediyor.

Siz de kendi çantanızı ve hikayenizi göndermek için tıklayın.

For English click below: "Devamı"

Hello, I decided to start a new section in my blog: What's in my bag? This is a post where you could enclose a photo of your bag, describe usage and a short photographic resume here is how:

I shoot film/slide since i was 17 years old, now I commemorate 33 years in photography. I started with a Canon AE-1 Program and a 50mm f/1.8 standard lens which my father brought from Dubai. In time, I acquired a lot of fine FD lenses and analog bodies some of which I still keep.  I even have boxes and special serial no identification cards for those items. I used to shoot on Kodachrome 64 and Fuji Velvia 50 slide film; I have a huge collection of slides mainly of nature and city scapes. Today besides digital,  I shoot street life on color as well as B&W film and would like to introduce my analog bag (KATA DB455) to you (click on the photo to enlarge). 

The F1 was the flagship of Canon  is still very cool, fully mechanic. I use it with FD 50mm f/1.4 lens as I've converted my FD 55mm f/1.2 to EOS mount. There is an orange bug  made by Match attached to the shutter  release. For quickies I use "tank" nicknamed Canon T90 which was created by German Industrial designer Luigi Colani. It has a FD 24mm f/2.8 attached to it. In case of low light or fill-in purposes I have the Speedlite 300TL.  For real point and shoot I have the Serhanox special edition Lomo La Sardina (designed by me) loaded with 400ASA Ilford HP5 Plus b&w film. I like to carry a Sekonic L-358 light meter for tricky conditions as the film nowadays does not come cheap. There are also cable releases an air powered mechanic one and also a Canon remote switch 60T3 to go with a mini tripod.  I either like to carry my cameras on hand or with a Carry Speed FS-PRO Sling Strap. For digital quickies I have my iphone (not in the photo as its in my pocket rather than in the bag) and a Leica-Minox mini camera. I like the Leica-Minox as it carries along the film principles: you can not see what you've shot as there is no LCD to see the photo at the back of the camera.

Please click to post your version.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder