7 Aralık 2011 Çarşamba

Fotoğraflara "doku" eklemek

Fotoğraflara fotoşop (PS) ile doku (Texture) eklemek son yıllarda oldukça moda oldu.

Kolaylıkla yapılabilecek bu uygulamaya başlamadan önce doku görsellerinden bir portföy oluşturmakta yarar var. Bu dokuları ücretsiz bulabileceğiniz yerlerden bir tanesi burada. Bir taraftan da eski defter/kitap sayfalarını, duvarları, ağaç kabuklarını, kumaşları, derileri çekerek kendi doku kütüphanenizi oluşturmaya başlayın.

Fotoğraf: ROMA©Serhan Oksay lütfen izinsiz kullanmayınız.

Modern anlatımlı bir fotoğrafla antik bir dokuyu mümkün olduğu kadar bir arada kullanmamaya özen gösterin, seçtiğiniz fotoğrafla doku birbirine ne kadar uyumlu olursa, anlatım o denli güçlenecek ve işlemden beklenen etkili sonucu alabileceksiniz.


İmajınızı ve ona uygun olabilecek dokuyu seçtikten sonra  PS da imajınızı açın, yeni bir "layer" oluşturun ve dokuyu orijinal imajınız ile aynı boyuta getirdikten  sonra (Image Size ile), bu yeni layer üzerine kopyalayın. Daha sonra doku layeri üzerinde opasite (opacity) yüzdeleri ve "normal" sekmesinin altındaki  seçenekleri deneyerek zevkinize uygun görüntüyü  yakalayın. Bu konuda kısa bir öğretici video yukarıda yer alıyor. Kolay gelsin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder